Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

Geografické údaje

Geografické údaje a história obce

 

 

               Obec Uhliská leží na juhozápadnom výbežku Štiavnických vrchov. Najvyšším vrchom, ktorý sa nachádza v katastri obce, je Drieňov vrch a jeho nadmorská výška je 766 m n. m. Hranicou uhliského chotára preteká významnejší potok, ktorý pramení pod Vysokou a je to Štampoch, ktorý od bohunického chotára má názov Sikenica, ktorá sa pri Kameníne vlieva do Hrona.


             Obec administratívne patrí do Nitrianskeho kraja a Levického okresu.Tento okres sa väčšinou rozprestiera na rovinách v dolnom povodí rieky Hron a Ipeľ. Do severnej časti okresu, kde sa nachádza aj uhliský chotár, zabiehajú aj výbežky Štiavnických vrchov, ktoré sú pokryté lesmi. Najvyššie položená obec okresu sú Uhliská, ktoré sú v nadmorskej výške 625 m. Uhliská ležia v úvalinke juhozápadnej časti Štiavnických vrchov. Stred obce má nadmorskú výšku 613 m n. m., chotár 500-856m n.m. 

Uhliská sú od okresného mesta vzdialené 26 km cestou cez Pukanec a Devičany.

               Základňa pre dnešné geologické útvary pukansko-uhliského okolia sa tvorila v druhohorách. V tomto období sa na Slovensku rozprestieralo more, ktoré na svojom dne usadzovalo kremence, pestré bridlice, vápence a dolomity.

 

                 Osada je doložená od roku 1554, patrila k obci Pukanec. Obyvatelia boli uhliari, dodávali uhlie v 16. storočí hradu Levice. Obec vznikla v roku 1952 osamostatnením osady Uhliská od obce Pukanec. Za 1. ČSR obyvatelia osady pracovali v lesoch, zaoberali sa tkáčstvom a zhotovovaním výrobkov z dreva. 
  

Pamiatky:

Kostol rímskokatolícky neoklasicistický z roku 1897.

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka